Agenda

9:00-9:05 Welcome Speech (Prof Yunquan Zhang from HPC China)
» Download Presentation
9:05-9:20 Open Session (Gilad Shainer, HPC Advisory Council Chairman)
9:20-10:00 Keynote Session: HPC at Argonne National Laboratory (Dr. Pavan Balaji, Computer Scientist, Argonne National Laboratory)
10:00-10:40 Keynote Session: Comet: Realizing High-Performance Virtualized Clusters using SRIOV Technology (Dr. Richard Moore – Deputy Director, San Diego Supercomputer Center)
» Download Presentation
10:40-10:55 Coffee Break
10:55-11:15 Analysis of characteristics of HPC applications (Lian Jin, HPC support, Inpusr)
» Download Presentation
11:15-12:00 Keynote Session: Towards an Exascale Network Architecture (Richard Graham, MPI Forum – Steering Committee Member)
» Download Presentation
12:00-12:20 Sugon, leading the innovation of HPC in China (Dr. DAI Rong, HPC product director, Sugon)
» Download Presentation
12:20-13:30 Lunch
13:30-13:50 High Performance Storage in Big Data Platform (Dr. Hao Chu, Deputy general manager and CTO of Standard Cloud Technologies)
13:50-14:20 Keynote Session: High-Performance and Scalable Designs of Programming Models for Exascale Systems (Prof. Panda Dhabaleswar, Ohio State University)
» Download Presentation
14:20-14:50 QNIBTerminal plus InfiniBand: Containerized MPI Workloads (Christian Kniep, QNIB Solutions)
» Download Presentation
14:50-15:10 Gearing Hadoop towards HPC systems (Prof Xuanhua Shi, Huazhong University of Science and Technology)
» Download Presentation
15:10-15:40 Enabling High performance Big Data platform with RDMA (Tong Liu, HPC Advisory Council)
» Download Presentation
15:40-15:55 Coffee Break
15:55-16:25 Search for optimal network topologies for supercomputers (Dr. Meng Guo, National Supercomputer Center in Jinan, Assistant Research Fellow)
» Download Presentation
16:25-16:55 HPC Application in Shanghai Supercomputer Center (Dr. Dazhi Kou, Shanghai Supercomputing Center)
16:55-17:40 Panel Discussion on Exascale Computing and Future HPC Talent (Gilad Shainer, Richard Graham, Panda Dhabaleswar, Pavan Balaji, Scot Klasky, Jack Dongarra)
17:40-18:10 2nd Student RDMA Programming Competition Award Ceremony
» Download Presentation
18:10-18:20 Farewell and prize raffle