• Attendee Registration Sponsor Only Attendee Registration

Agenda

Visit the Presentation Video Gallery hosted by InsideHPC

Day 1 - Monday, March 31

8:30-9:00 Registration
9:00-12:30 Workshop: InfiniBand Principles Every HPC Expert MUST Know (Oded Paz, Senior Technology Instructor, Mellanox Global Education Services)
12:30-13:30 Lunch Break
13:30-14:00 Introduction to GPU (Dmitry Mikushin, Applied Parallel Computing)
14:00-14:30 Managing GPUs by SLURM (Massimo Benini, CSCS)
14:30-15:00 Monitoring and Management Interfaces for GPU Devices in a Cluster Environment (Sadaf Alam, CSCS)
15:00-15:30 Break
15:30-16:00 Introduction to Cuda (Dmitry Mikushin, Applied Parallel Computing)
16:00-16:30 Introduction to Cuda Fortran (William Sawyer, CSCS)
16:30-17:00 An MPI and OpenACC Implementation of the ICON non-hydrostatic dynamical core (William Sawyer, CSCS)

Day 2 - Tuesday, April 1

8:30-9:30 Registration
9:30-9:45 Welcome session (Gilad Shainer, HPC Advisory Council; Hussein Harake, Swiss Supercomputing Centre)
9:45-10:30 High-performance computing at CSCS (Thomas Schulthess, Swiss Supercomputing Centre)
10:30-11:30 Keynote session: Programming Models for Exascale Systems (Dhabaleswar K. Panda, Ohio State University)
11:30-12:00 Sponsorship Session (HP)
12:00-13:00 Lunch
13:00-13:30 Sponsorship Session (Xyratex)
13:30-14:30 Exascale Panel (D.K Panda, OSU, Axel Koehler, NVIDIA, Michael Feldman, Intersect360)
14:30-15:30 Applications Performance Optimizations – Best Practices (Pak Lui, HPC Advisory Council)
15:30-16:00 Coffee Break
16:30-17:15 HPC Storage: Current Status and Future Directions (Torben Kling Petersen, Xyratex)
17:15-18:00 HPC Trends for 2014 (Michael Feldman, Intersect 360)

Day 3 - Wednesday, April 2

8:30-9:00 Registration
9:00-10:00 Keynotes session: OpenSHMEM (Pavel Shamis, Oak Ridge National Laboratory)
10:00-11:00 Managing the GPUs of your cluster in a flexible way with rCUDA (Federico Silla, Universitat Politècnica de València)
11:00-11:30 The OpenPower Initiative (Gilad Shainer, HPC Advisory Council, on behalf of OpenPower)
11:30-12:00 Sponsorship Session (NVIDIA)
12:00-13:00 Lunch
13:00-13:30 Sponsorship Session (DDN)
13:30-14:30 Big Data: Hadoop and Memcached (Dhabaleswar K. Panda, Ohio State University)
14:30-15:00 Coffee Break 
15:00-15:45 Performance Analysis and Optimizations of CAE Applications (Fisnik Kraja, science + computing ag)
15:45-16:30 GPU Acceleration Benefits for Applied CAE (Axel Koehler, NVIDIA)
18:00-21:30 Evening Event

Day 4 - Thursday, April 3

8:30-9:00 Registration
9:00-10:00 The Future of Interconnect (Dror Goldenburg, Mellanox)
10:00-11:00 HPCmusic – an advanced research project for enabling HPC in music creation and reproduction (Antonis Karalis, HPCmusic)
11:00-11:30 High Performance Seismic Wave Propagation with SPECFEM3D (Max Rietmann, Institute for Computational Science, USI Lugano)
11:30-12:00 Sponsorship Session (ABC Systems)
12:00-13:00 Lunch
13:00-13:45 Fluid-structure-interaction and domain decomposition method for scalable solvers(Johannes Steiner, USI)
13:45-14:15 rCUDA hands on session – learn how it works (Carlos Reaño, from Universitat Politècnica de València)
14:15-16:00 Coffee Break and Cluster Competition
16:00 Farewell and prize raffle